·        LETNIA AKADEMIA ROZWOJU 2013

 

Do pobrania:

 

 

 

 

·        LETNIA AKADEMIA KULTURY ze Stowarzyszeniem Dobrych Inicjatyw „Zbrza”

W dniach 14 – 16 czerwca młodzież działająca przy Stowarzyszeniu Dobrych Inicjatyw „Zbrza” odwiedziła Kraków. Celem Letniej Akademii Kultury było rozbudzenie w młodzieży wiejskiej naturalnej ciekawości światem, rozwijanie ekspresji kulturalnej i zainteresowania sztuką poprzez umożliwienie udziału w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych oraz zachęcanie ich do własnych poszukiwań.

Młodzież miała okazję obejrzeć film „Dziewczyna z szafy” w Krakowskim Centrum Kinowym ARS, zobaczyć spektakl „Martwe wesele” w Teatrze BARAKAH, odwiedzić Wawel. Niewątpliwą atrakcją Akademii była sobotnia Noc Teatrów, podczas której Kraków zamienił się w wielką scenę. Przedstawienia plenerowe, recitale, koncerty, teatry uliczne – z tak spektakularną imprezą nasza młodzież niewątpliwie zetknęła się po raz pierwszy.

Emocje, które towarzyszyły wydarzeniom podczas Akademii zdają się zaprzeczać powszechnej ostatnio opinii, że jedyny rodzaj kultury, z jaką spotyka się dzisiejsza młodzież to „żywa kultura bakterii” zawarta w jogurcie. Dzisiejszy szkolny program edukacji kulturalnej jest bardzo zaskakujący. Dzieci na lekcjach muzyki uczą się z książek (!), co to jest opera… A przecież każdy, kto choć raz uczestniczył na żywo w spektaklu operowym, bez względu na to, czy wyszedł zachwycony, czy znużony, nigdy nie pomyli go z niczym innym. Uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych pozwala chłonąć sztukę wszystkimi zmysłami, poddać się emocjom i na dłużej pochylić się nad symbolami i treściami, jakie skrywają się w muzeum, na ekranie czy za kurtyną. Staramy się stwarzać okazje, aby młodzi ludzie mieli szansę wyrobić sobie własne zdanie na temat różnych zjawisk kulturalnych i społecznych, aby mogli budować własną świątynię marzeń.

Letnia Akademia Kultury była jednym z działań projektu „Kultura bez barier” dofinansowanego przez Fundację PZU i  stanowi kontynuację działań Stowarzyszenia Dobrych Inicjatyw „Zbrza” na rzecz szeroko pojętej zmiany w lokalnym środowisku.

Ania Sitek

Z wypowiedzi uczestników:

„Każdy dzień przed wyjazdem dłużył się niemiłosiernie. A sam wyjazd? Wydawało się jakby wszystko trwało tylko jeden dzień.”

„Zaskoczeniem dla mnie było miejsce spektaklu pt. „Martwe Wesele”, który odbył się w piwnicy restauracji na Kazimierzu. Nadało to jednak świetny klimat nocnemu przedstawieniu. Genialną grę aktorów uświetniała muzyka grana na żywo. Nigdy jeszcze nie byłam na takim przedstawieniu.”

„Dla mnie film był świetny, choć trudno powiedzieć w kilku słowach, o czym. Chyba najbardziej o poszukiwaniu Człowieka w ludziach…”

„Na niedzielny wypad wybraliśmy oczywiście Wawel. (…) Czekając na pociąg powrotny przyjemnie było posłuchać koncertu niedaleko dworca.”

„Wyjazd był genialny, wszystko było tak jak trzeba: pogoda, atmosfera, odpowiednie osoby i odpowiednie miasto…”

 

 

·         KULTURA BEZ BARIER

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Fundacja PZU dofinansowała nasz projekt edukacji kulturalnej „Kultura bez barier”. Projekt adresowany jest do młodzieży współpracującej ze Stowarzyszeniem oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli, która jest partnerem projektu. Projekt zakłada udział dzieci i młodzieży w wydarzeniach kulturalnych, ciekawe warsztaty oraz rozbudzanie świadomości kulturalnej podczas Letniej Akademii Kultury w Krakowie.

 

 

·         23.05.2013 Święto Mamy i Taty w Punkcie Przedszkolnym w Obicach

23 maja uroczyście obchodziliśmy Święto Mamy i Taty. Spotkaniu towarzyszyły występy artystyczne dzieci, zmagania rodziców w konkursach, życzenia, łzy wzruszenia i pyszny poczęstunek. Uroczystość przygotowały wraz z dziećmi Panie Ewa Węgrzyn oraz Ania Szymkiewicz, a młodzi artyści włożyli w nie wiele serca i miłości…

 

     

 

Apel Twojego dziecka

 

1.      Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.

2.      Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.

3.      Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Ufam, że Ty pomożesz mi się z nimi uporać, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.

4.      Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą, żeby udowodnić, że jestem duży.

5.      Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.

6.      Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Potrzebne mi są również bolesne doświadczenia.

7.      Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że Cię nienawidzę. To nie Ciebie nienawidzę, ale ograniczeń, które stawiasz przede mną.

8.      Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.

9.      Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.

10.  Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie zawiedziony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.

11.  Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.

12.  Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.

13.  Nie bądź niekonsekwentna. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w Ciebie.

14.  Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę Cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić Cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.

15.  Nie wmawiaj mi, że moje lęki i obawy są głupie. One po prostu są.

16.  Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia.

17.  Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet Ci się nie śniło.

18.  Nie zabraniaj mi eksperymentowania i popełniania błędów. Bez tego nie mogę się rozwijać..

19.  Nie bądź ślepa i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało. Proszę Cię – postaraj się.

20.  Nie bój się miłości. Nigdy.

 

·         30.09.2012

Klub Odkrywców z wizytą w Jaskini Raj

 

W niedzielę 30 września dzieci z Klubu Odkrywców działającego przy Świetlicy w Dębskiej Woli pojechały do Jaskini Raj. Piękna pogoda, dobra zabawa, wspaniałe odkrycia – wszystkie warunki udanej wycieczki zostały spełnione. W jaskini panuje stała temperatura 9 stopni Celsjusza, stalaktyt rośnie w tempie 1 cm na 100 lat, stalagmit 1 cm na 200 lat, zjawiska krasowe to proces rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe i podziemne, występujący w skałach zbudowanych z węglanu wapnia, a w Górach Świętokrzyskich jest jeszcze wiele miejsc wartych zobaczenia – to tylko niektóre z odkryć, których dokonały dzieci. Największym z nich był fakt, że potrafimy się wspaniale bawić i przy tym tak wiele zapamiętać.

Wycieczkę zorganizowało Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Zbrza” ze środków Województwa Świętokrzyskiego w ramach projektu „Klub Odkrywców – odkrywamy region świętokrzyski”.

 

 

·         14.09.2012

14 września odbyło się Lokalne Forum Programu Równać Szanse zorganizowane przez Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Zbrza”.

Spotkanie, które  odbyło się w świetlicy w Dębskiej Woli, było pierwszą tego typu inicjatywą na terenie gminy Morawica. Wzięły w nim udział 24 osoby pracujące z młodzieżą, tj. przedstawiciele organizacji pozarządowych, pracownicy świetlic środowiskowych,  przedstawiciele szkół gimnazjalnych oraz lokalni liderzy nieformalnych grup młodzieżowych.

Patronat Honorowy nad Forum objął Pan Marian Buras Wójt Gminy Morawica, który na początku spotkania  poparł gorąco inicjatywę integracji środowiska lokalnego na rzecz młodzieży oraz zapewnił o swoim wsparciu dla wszelkich działań, które zostaną podjęte w tym obszarze.

Pan Artur Łęga, kierownik zespołu Wyrównywania Szans Edukacyjnych z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży,  przybliżył zebranym cele i główne założenia Programu Równać Szanse.

W programie Forum znalazła się dyskusja o potrzebach młodzieży w różnych rejonach naszej gminy na podstawie wiedzy i doświadczeń uczestników. W przybliżeniu oszacowano, że o potrzebach 1425 osób w wieku 13-19 lat zamieszkujących gminę Morawica, dyskutujemy na podstawie informacji od ok. 300 osób, które korzystają z różnych  zorganizowanych form zagospodarowania czasu wolnego.  Dyskutowano również o barierach i trudnościach młodzieży, które są różne, w różnych miejscowościach na terenie gminy. Największymi okazały się trudności komunikacyjne, brak zasobów finansowych na realizację własnych zamierzeń oraz brak „własnego miejsca”. 

Po przerwie uczestnicy,  podzieleni na trzy grupy, podjęli próbę analizy sytuacji młodzieży w gminie  w trzech ważnych obszarach: kultury, edukacji i sportu. Zajęcia warsztatowe poprowadził Adam Chyb,  licencjonowany trener iP CAREER COACH.

Doszliśmy do wniosku, że mimo obecności osób pracujących z młodzieżą w różnych obszarach, posiadamy znikomą, fragmentaryczną  wiedzę na temat ich rzeczywistych potrzeb, możliwości oraz barier, na które napotyka w życiu.

Gośćmi specjalnymi Forum byli:  Małgorzata Stanioch – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, Mirosław Gocał – dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Kielcach, Kazimierz Koruba – psycholog. Wraz z Arturem Łęgą oraz Adamem Chybem uczestniczyli oni w dyskusji dotyczącej wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich. Co naprawdę oznacza wyrównywanie szans? Jakie deficyty ma młodzież wiejska z punktu widzenia przyszłego pracodawcy? Czym skutkuje brak umiejętności społecznych w dorosłym życiu? W jaki sposób je rozwijać? – odpowiedzi na te pytania padły podczas panelu dyskusyjnego.

Analizując zasoby lokalne oraz różnego typu ograniczenia i trudności stworzyliśmy gminna mapę potrzeb i możliwości, która wywołała szeroką dyskusję na temat możliwości wzajemnej współpracy uczestników Forum w wielu obszarach.

W trakcie burzliwych momentami dyskusji wielokrotnie pojawiała się konkluzja, że o problemach młodzieży należy rozmawiać z młodzieżą, choć na pytanie, jak zapytać 1425 młodych ludzi o to, co jest dla nich ważne, nie było prostej odpowiedzi. W tym celu powołano zespół do diagnozy rzeczywistych potrzeb młodzieży. Spotkanie zespołu odbędzie się 1 X 2012 roku.

 

 

Lokalne Forum Programu Równać Szanse

 

W dniu 14 września 2012 Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Zbrza” we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności organizuje Lokalne Forum Programu Równać Szanse, które odbędzie się w świetlicy w Dębskiej Woli w godzinach 9.00-14.30.

 

Celem Forum jest  stworzenie przestrzeni dla dyskusji nad realnymi działaniami na rzecz zaspokojenia potrzeb młodzieży w gminie i wypracowanie możliwości współpracy różnych środowisk w tym zakresie.

Zapraszamy osoby pracujące z młodzieżą: przedstawicieli organizacji pozarządowych, pracowników świetlic środowiskowych z Gminy Morawica, przedstawicieli władz Gminy i GOPS w Morawicy, przedstawicieli szkół gimnazjalnych z gminy, lokalnych liderów nieformalnych grup młodzieżowych.

Patronat Honorowy nad Forum objął Pan Marian Buras Wójt Gminy Morawica.

Prosimy o potwierdzenie przybycia pod nr telefonu 413118810 lub 500045787 lub mailem: stowarzyszenie@zbrza.pl do dnia 12 września 2012.

 

·         30.08.2012

ROZPOCZĘCIE ROKU W PUNKCIE PRZEDSZKOLNYM W OBICACH W PONIEDZIAŁEK 3 WRZEŚNIA 2012 ROKU O GODZINIE 9.00. RODZICÓW ZAPRASZAMY NA ZEBRANIE ORGANIZACYJNE.

 

 

LETNIA AKADEMIA ROZWOJU – MILICZ – foto relacja

 

 

 

·         03.07.2012

LETNIA AKADEMIA ROZWOJU – MILICZ 14 - 27.07.2012

 

Po raz kolejny organizujemy wypoczynek letni dzieci.

W programie:

Planowane wycieczki:

·         Wycieczka do Wrocławia –zwiedzanie miasta z przewodnikiem (Panorama Racławicka, Wieża Matematyczna UW), wizyta w Aquaparku (całodniowa)

·         piesza wycieczka do Stawu Jaskółczego

Do pobrania:

 

 

 

·         30.06.2012

BIWAK ODKRYWCÓW

 

„Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka.

Albert Einstein

 

Na zakończenie roku szkolnego Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Zbrza” zorganizowało Biwak Odkrywców. Wzięło w nim udział 26 członków Klubu Odkrywców działającego w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli w ramach realizowanego przez stowarzyszenie projektu Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu.

Dzieci bawiły się, zmierzyły się z wyzwaniem, jakim było spanie pod namiotami, poznawały życie owadów leśnych, ale niewątpliwie największą atrakcją były nocne obserwacje nieba. Sekrety astronomii przybliżał uczestnikom Pan Karol Szary (pracownik naukowy UJK)  podczas wykładu połączonego z prezentacją multimedialną. Pokaz multimedialny na łące w letnią noc to z pewnością jedna z bardziej przyjemnych form zdobywania wiedzy. Później przy użyciu profesjonalnych teleskopów uczestnicy obserwowali obiekty na niebie:  księżyc  i Saturna - widać było jego pierścienie i księżyce...

Biwak Odkrywców został zorganizowany dzięki dofinansowaniu z Fundacji PZU oraz z Województwa Świętokrzyskiego. 

Serdecznie dziękujemy Państwu: Magdalenie i Januszowi Jaworskim, Grażynie Dudek, Annie i Rafałowi Wojdzie, Jackowi Szewczykowi oraz wolontariuszom: Ewelinie Szałowskiej, Przemkowi Gawiorowi, Mateuszowi Noskowi oraz Piotrowi Dziewięckiemu za wielką pomoc organizacyjną.

 

 

·         29.06.2012

Zakończyliśmy kolejny rok pracy Punktu Przedszkolnego w Obicach. Uroczyste zakończenie, na którym był obecny Wójt Gminy Morawica Pan Marian Buras dzieci uświetniły występami artystycznymi. I choć wielu rodziców stanęło przed trudnym dylematem – przedszkole, czy zerówka, w tym dniu humory dopisywały,  pachniało latem i wakacjami… Zarząd Stowarzyszenia składa serdeczne podziękowania Pani Ewie Węgrzyn oraz Pani Annie Szymkiewicz za przygotowanie imprezy oraz trud pracy wychowawczej i dydaktycznej z przedszkolakami w roku szkolnym 2011/2012.

 

 

·         26.06.2012

PRZEDSZKOLAKI Z PUNKTU PRZEDSZKOLNEGO W OBICACH Z WIZYTĄ U PANA JANUSZA WRÓBLEWSKIEGO W PTASIM AZYLU

 

 

·         26.06.2012

POŻEGNALNE OGNISKO Z PANEM DARKIEM DEWERENDĄ

 

 

·         23.06.2012

Dnia 23.06.2012 roku dzieci z Koła Tanecznego brały udział w II Konfrontacjach Dziecięcych Zespołów Tanecznych – Domatorek 2012. Konkurs ten odbywał się w Kielcach w osiedlowym klubie „Domator”. Podczas oczekiwania na swój występ dzieci miały możliwość obejrzeć popisy innych grup tanecznych. Po zakończeniu wszystkich pokazów mali tancerze wspólnie z innymi uczestnikami odtańczyli Zumbę, której uczyła ich jedna ze współorganizatorek konfrontacji. Po długich oczekiwaniach przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Dzieci otrzymały wyróżnienie, pamiątkową statuetkę oraz dyplom za udział w konkursie. Koło taneczne działa w ramach projektu Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu dofinansowanego przez Fundację PZU.

 

·         01.06.2012

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy:

cieszyć się bez powodu,

być ciągle czymś zajętym

i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie.

Paulo Coelho

 

W tym roku Dzień Dziecka obchodziliśmy wyjątkowo – obejrzeliśmy widowisko baletowe „Pan Twardowski” w Operze Śląskiej w Bytomiu. Ciekawa historia, bajeczna scenografia, niesamowita muzyka i taniec – spektakl zachwycił dzieci i rodziców, którzy uczestniczyli w wycieczce. A do tego spotkanie z Diabłem, wycieczka za kulisy i na scenę oraz słodki upominek dla każdego – to było naprawdę wielkie świętowanie.

 

Wycieczkę zorganizowaliśmy w ramach projektu „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu (II edycja)” finansowanego przez Fundację PZU.

 

 

 

·         24.05.2012

„Nie pytajcie mnie,

jak wygląda moja matka:
czy można opisać słońce?
Z mamy promieniuje ciepło, siła, radość.
Przy niej śmieję się i nic złego nie może mi się przytrafić.”

 

W świetlicy w Dębskiej Woli zorganizowaliśmy Dzień Mamy. Wcześniej, bo 23 maja, ale już nie mogliśmy się doczekać. Dzieci zaangażowały się w przygotowania w sposób, który zdumiał wszystkich. Mamy otrzymały wyjątkowy prezent – pokaz dziecięcej miłości wyrażony w słowach, rysunkach, wierszach i piosenkach. Łzy wzruszenia pojawiły się w niejednych oczach…

 

 

·         23.05.2012

Dzięki zaangażowaniu instruktorki tańca Uli Machnik dzieci z Koła Tanecznego uczestniczyły w zajęciach tanecznych na sali baletowej w Wyższej Szkole Umiejętności.

 

 

Dziękujemy Pani Magdzie Jaworskiej oraz Pani Agnieszce Mazur-Domagale za pomoc w transporcie.

 

·         05.05.2012

MOTOMAJÓWKA 2012

 

Dnia 05.05.2012r. na boisku przy SP w Dębskiej Woli odbyła się MOTOMAJÓWKA 2012. To niezwykłe wydarzenie zorganizowano dzięki współpracy Stowarzyszenia Dobrych Inicjatyw „Zbrza”, MUSTANG KLUB POLSKA oraz  klubu motocyklowego STEEL ROSES MC KIELCE.  Na boisku przy szkole w Dębskiej Woli pojawiły się wspaniałe motocykle i niezwykłe samochody. Chętnych na przejażdżkę nie brakowało. Były zapierające dech w piersiach popisy jazdy, rozmowy o „mocy”, pamiątkowe fotki. Oprócz motoryzacyjnych aspektów dla uczestników MOTOMAJÓWKI młodzież, na co dzień skupiona wokół Świetlicy Środowiskowej w Dębskiej Woli, przygotowała grilla z kiełbaskami dla wszystkich, karaoke. Dla najmłodszych (chociaż trochę starsi też się skusili) rozstawione zostały dmuchana zjeżdżalnia, zamek i trampolina. W imprezie wzięli udział mieszkańcy Dębskiej Woli, Zbrzy i okolic, nie zabrakło gości z dalszych stron. Bawiliśmy się świetnie. Po raz kolejny udowodniliśmy sobie, że aby stworzyć coś fajnego, potrzebne są tylko chęci, dobra wola i wspólne zaangażowanie ponad wszelkimi podziałami.

Zarząd Stowarzyszenia Dobrych Inicjatyw „Zbrza” składa specjalne podziękowania:

Panu Mateuszowi Dudkowi (Secretary of Steel Roses MC Kielce) za zaangażowanie i mobilizację Klubu do udziału w imprezie,

Panu Wiesławowi Zawadzie (Mustang Klub Polska) za pomysł, chęć podzielenia się pasją i obecność przedstawicieli Klubu (mimo trudów dnia i wielkiej odległości),

Pani Irenie Bisaga (Dyrektor SP w Dębskiej Woli) za przychylność i wsparcie oraz udostępnienie infrastruktury szkolnej,

Wolontariuszom Stowarzyszenia – za ciężką pracę, z której wykonania mało kto zdaje sobie sprawę.

 

 

 

·         21.04.2012 

MOTOSERCE 2012

 

Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Zbrza” czynnie włączyło się w akcję MOTOSERCE 2012. Spontaniczna Grupa Teatralna „Smaruj Dżemorem” podczas imprezy w Parku Miejskim w Kielcach wystawiła spektakl  pt. „Wakacyjne legendy – historia prawdziwa”.

 

 

·         20.04.2012

Światowy Dzień Książki

 

„Dość szybko zawładnęła mną myśl, iż pod okładką każdej z tych książek czeka na odkrycie bezkresny wszechświat, podczas gdy za murami życie upływa ludziom na futbolowych wieczorach, na serialach, na własnym pępku i tyle”.

Carlos Ruiz Zafón

 

W piątek 20 kwietnia w świetlicy w Dębskiej Woli obchodziliśmy Światowy Dzień Książki.  Spotkanie rozpoczęło się dyskusją na temat ulubionej książki i korzyści płynących z czytania. Później było głośne czytanie z podziałem na role, konkurs plastyczny i kalambury.  I choć zdawałoby się, że w dzisiejszych czasach sztukę czytania wypiera kultura obrazkowa, uczestnicy, mimo rozbieżności wiekowej (od 3 do 50 lat), znaleźli wspólny język i świetnie się bawili.

Dlaczego lubimy czytać?:

 „Bo się uczymy” (Tomek)
 „Czytanie jest lepsze od oglądania telewizji i pobudza wyobraźnię” (Daniel)
 „Czytanie książek przenosi mnie do innego świata i pozawala zapomnieć o rzeczywistości” (Ula)
„Po prostu lubię czytać” (Bartek)
„Ciekawe zajęcie w wolnym czasie” (Przemek)
„Wtedy szybko mija czas” (Tomek)
„W książkach jest coś innego niż w świecie rzeczywistym” (Darek)
„Mam zajęcie, jak się nudzę” (Bartek)
„Uczy i skłania do refleksji, można czerpać z czyichś doświadczeń” (Gosia)
„Czytając  tą samą książkę po raz kolejny można wyciągnąć z niej nowe wnioski” (Laura)
„Lubię czytać, ponieważ książki mnie bawią” (Darek)
„Czytanie to dobry sposób na naukę ortografii” (Tomek)

 

 

 

 

·         26.03.2012

Teatr Interaktywny w Świetlicy w Dębskiej Woli

Nieważne, że działanie jest fikcyjne, ważne, że to działanie.

                                                                       (Augusto Boal)

 

Dnia 22.03 (czwartek) młodzież z Dębskiej Woli, Zbrzy i Obic, biorąca udział w projekcie „Grać, aby być sobą”, wzięła udział w niezwykłym spotkaniu ze Stowarzyszeniem Praktyków Dramy Stop – Klatka z Warszawy. Ośmiu praktyków dramy przyjechało do Świetlicy w Dębskiej Woli, aby wspólnie z młodymi ludźmi odegrać spektakl Teatru Interaktywnego (TIE). Aktorzy przedstawili historię Ani – nastolatki kończącej gimnazjum, która w finale znalazła się „na życiowym zakręcie”, sięgając po narkotyki. Uczestnicy spotkania zostali „wciągnięci” w spektakl, analizowali motywację zachowań głównej bohaterki i innych osób pojawiających się na scenie – mogli nawet z nimi porozmawiać na tzw. gorących krzesłach. Podzieleni na grupy przygotowali i odegrali różne warianty zachowania Ani w kluczowych scenach zaprezentowanej historii, które mogłyby odmienić jej los. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem, praca przebiegała w przemiłej atmosferze, która pozwoliła zaangażować się wszystkim, nawet tym najbardziej nieśmiałym.

 

 

 

 

Przygotowując się do realizacji projektu członkowie i wolontariusze Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Zbrza” wzięli udział w Dramowej Akademii Wolontariackiej (listopad 2011 – luty 2012), a także w spotkaniu z Johnem Somersem, badaczem i praktykiem dramy, honorowym członkiem władz Uniwersytetu w Exeter i jego byłym pracownikiem naukowym (24.02.2012) – wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka z Warszawy.

 

 

Drama jest obecnie uważana za jedną z najbardziej efektywnych metod edukacyjno-profilaktycznych. Wykorzystuje ona naturalną umiejętność człowieka do wchodzenia w role.

W dramie poprzez wchodzenie w różne role mamy okazje obserwować i przeżywać nie tylko reakcje wypływające z naszych osobistych doświadczeń, lecz także te, które wynikają z roli. Mamy możliwość spojrzenia z dystansu i przeanalizowania sytuacji problemowych, nazwania emocji, które im towarzyszą, zrozumienia lepiej siebie i innych oraz trenowania nowych zachowań i umiejętności.

Drama tworzy sytuacje edukacyjne poprzez angażowanie uczestników na trzech poziomach:

fizycznym (zaangażowanie ruchu, ciała w trakcie improwizacji)

emocjonalnym (zaangażowanie emocji w trakcie wchodzenia w role)

intelektualnym (dyskusje i podsumowanie po improwizacjach)

Mówiąc o efektywności dramy wskazuje się, że jest ona skuteczną metodą pracy, gdyż angażuje nie tylko na umysł, ale także serce, czyli uczucia. Identyfikacja i utożsamienie z odgrywanymi podczas improwizacji postaciami, to właściwie istota dramy. Jest to „bezpieczne doświadczanie”. Wykorzystywane w dramie improwizacje pozwalają przeżyć pewne doświadczenie w bezpiecznych warunkach, w tzw. płaszczu roli, bez ponoszenia realnych konsekwencji swoich działań, ale z możliwością wyciągnięcia z nich wniosków.

Drama przez swój specyficzny sposób pracy kształtuje z jednej strony umiejętności społeczne i intelektualne uczestników, takie jak: praca w grupie, współdziałanie, umiejętności efektywnej komunikacji, empatii etc., z drugiej zaś pozwala na wyrażenie siebie — własnych uczuć, myśli i doświadczeń. Dzięki temu możemy przyjrzeć się emocjom, sytuacjom problemowym i ich rozwiązaniom oraz poszerzyć możliwości rozumienia postaw i zachowań innych ludzi. Jedną z zasadniczych funkcji dramy jest ukazywanie motywów i konsekwencji określonego zachowania, analizowanie postaw i pobudzanie świadomości relacji międzyludzkich.

Olbrzymią zaletą dramy jest także danie uczestnikom szansy dostrzeżenia możliwości tzw. innego, podkreślenie ich podmiotowości i sprawczości. "Tak, mogę się inaczej zachować, jeśli podejmę taką decyzję. To ode mnie zależy jak wygląda moje otoczenie, w jaki sposób ludzie się do mnie zwracają, jak mnie traktują" — to filozofia życia, która umiejętnie zaszczepiona z pewnością zwiększy szansę młodzieży na dokonywanie lepszych wyborów życiowych.

Drama, dzięki działaniom podjętym w świecie fikcji, ułatwia zmianę siebie w rzeczywistości. Pielęgnowanie tej zmiany, ciągłe testowanie i ćwiczenie nowych zachowań powoduje powstanie nowych, pozytywnych nawyków i adekwatnych mechanizmów zachowań.

(A.Chodasz - praktyk dramy, źródło: www.stop-klatka.org.pl)

Projekt „Grać, aby być sobą” realizowany jest przez Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Zbrza” ze środków Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „RÓWNAĆ SZANSE” oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna.

 

·         26.03.2012

Poszukiwanie wiosny z Klubem Odkrywców – fotorelacja

 

·         19.03.2012

POSZUKIWANIE WIOSNY z  KLUBEM ODKRYWCÓW

W sobotę 24.03 Klub Odkrywców wybierze się na POSZUKIWANIE WIOSNY.

 Zbiórka o godzinie 9.00 pod sklepem we Zbrzy.

 

Plan poszukiwań:

9.00 - 10.30 – przejście leśnymi ścieżkami do Ptasiego Azylu
10.30 - 12.00 – lekcja przyrody z panem Januszem Wróblewskim
12.00 - 14.00 – ognisko
14.00 – powrót do domu

 

Uwaga Rodzice!
Prosimy o:
- potwierdzenie uczestnictwa dziecka w wycieczce pod numerem telefonu: 41 311 88 10 lub 500 045 787 (Anna Sitek) do czwartku (22.03)
- przygotowanie dzieci do wycieczki – wygodne buty i ubranie, które może ulec zabrudzeniu (jak to w lesie), kiełbasa na ognisko (herbata, chleb, ketchup – dostępne na miejscu) 
- rodziców dysponujących własnym autem prosimy o rozważenie możliwości pomocy w odebraniu dzieci z Ptasiego Azylu o godzinie 14.00 i odwiezieniu do domu (chętnych zapraszamy wcześniej do wspólnej zabawy przy ognisku).

·         14.03.2012

TEATR INTERAKTYWNY w wykonaniu STOWARZYSZENIA PRAKTYKÓW DRAMY STOP-KLATKA dla młodzieży realizującej projekt „Grać, aby być sobą” odbędzie się 22.03.2012 (czwartek) o godz. 16.00 w świetlicy w Dębskiej Woli.

 

·         12.03.2012

SP w Dębskiej Woli, w odpowiedzi na potrzeby rodziców, rozpoczęła cykl warsztatów prowadzonych przez panią psycholog Ewę Czemierowską-Korubę pod nazwą „Trening umiejętności wychowawczych”. Pierwsze spotkanie odbyło się w poniedziałek 12.03.2012r. Jego tematem były style komunikacji i pomagania dziecku. Rodzice próbowali wejść w rolę dziecka i na własnej skórze przećwiczyli różne warianty reagowania na problemy ze szczególnym uwzględnieniem ich konsekwencji.


Terminy kolejnych spotkań:

 

                    26.03.2012 godz. 17-19

                    16.04.2012 godz. 17-19

                    07.05.2012 godz. 17-19

 

·         08.03.2012

UWAGA!

 

W tym tygodniu zajęcia języka angielskiego wyjątkowo odbędą się w piątek: Grupa starsza – godzina 16.30, Grupa młodsza – godzina 17.30.

Gościem specjalnym będzie Janna Forseth.

ZAPRASZAMY

 

·       Dzień Kobiet

 

·         05.03.2012

SERDECZNIE PRZEPRASZAMY WSZYSTKICH, KTÓRZY OCZEKIWALI ZAJĘĆ TEATRU INTERAKTYWNEGO ZE STOWARZYSZENIEM PRAKTYKÓW DRAMY STOP – KLATKA. WYPADEK LOSOWY UNIEMOŻLIWIŁ PRZYJAZD AKTORÓW. WKRÓTCE USTALIMY NOWY TERMIN WARSZTATÓW.

 

·         05.03.2012

WE WTOREK O GODZINIE 18.30 ROZPOCZYNAMY ZAJĘCIA KARATE DLA DZIECI – PROWADZI SENSEI DAREK DEWERENDA. ZAPRASZAMY CHĘTNYCH.

W TYM SAMYM CZASIE MAMY, KTÓRE BĘDĄ OCZEKIWAŁY NA ĆWICZĄCYCH, ZAPRASZAMY  NA AEROBIK.

 

·         24.02.2012

Z PAMIĘTNIKA UCZESTNIKÓW…

Zimowa Akademia Teatralna – Wyjazd do Krakowa (13.02 - 17.02.2012)

Dzień 1

 

O godzinie 11 wyjechaliśmy w pełnym składzie (22 osoby + kierowca), uśmiechnięci i pełni ciekawości z Dębskiej Woli. W Krakowie byliśmy około 13. Na miejscu pan Darek zakwaterował nas (Free Hostel), podzieliliśmy się pokojami i mieliśmy trochę czasu na rozpakowanie i zaznajomienie z hostelem (niektórzy z nas już byli tutaj na poprzedniej wycieczce). Następnie zajęliśmy się sprawami organizacyjnymi. Każdy z nas przedstawił się krótko, opowiedział o sobie. Spisaliśmy zasady, plan dnia i podział obowiązków. Potem zjedliśmy obiad. Około godziny 18 wyszliśmy na Rynek (a od naszego hostelu mamy 10 minut drogi). Tam mieliśmy czas dla siebie. Po powrocie do ośrodka wyznaczone osoby zaczęły robić kolacje. Po kolacji bawiliśmy się wspólnie w różne gry i zabawy, które uczą szczególnie współpracy. Dzisiejszy dzień był dniem organizacyjnym.

 

Dzień 2 (Walentynki)

 

Śniadanie o godzinie 9. Około godziny 10.30 rozpoczęliśmy warsztaty z panem Darkiem (doświadczony terapeuta, psycholog) i panią Karoliną (pedagog szkolny). Zostaliśmy podzieleni na 3 grupy, a każda z nich z okazji walentynek miała do wykonania inne zadanie: 1. przygotowanie inscenizacji walentynkowej, 2. przygotowanie gry/zabawy walentynkowej, 3. przygotowanie piosenki walentynkowej oraz pomysł jak zaskoczyć pozytywnie ukochaną osobę tego dnia. Na wykonanie mieliśmy cały dzień. Na warsztatach mieliśmy kilka kreatywnych zabaw, pobudzających wyobraźnię i uczących współpracy. Częścią warsztatów było wcielenie się w rolę fotografa i wynalazcy. Podzieleni na pary wysłuchaliśmy dwóch różnych historii, każda z osób była jedną z tych postaci. Historia przedstawiała konflikt między nimi. Mieliśmy przygotować dialog: co każda osoba z pary zrobiłaby w takiej sytuacji. Jedni poradzili sobie lepiej, inni gorzej. Było zabawnie. Potem każdy przedstawiał dialog. Potem mieliśmy sobie wyobrazić, że upłynęły 4 godziny i znów przedstawić dialog tylko tym razem w sytuacji, w której udało się dojść do porozumienia, jeśli się udało, bo niektórym parom to nie wyszło ;). Zadanie było dosyć trudne ale myślę, że wszyscy się starali i poszło nawet nieźle. Potem też mieliśmy różne ćwiczenia w grupach. A nie były one proste, wymagały wysiłku umysłowego, po części fizycznego też, trzeba było dogadać się z innymi członkami grupy. Jednym z najfajniejszych i najtrudniejszych takich ćwiczeń było przedstawienie fotografii pewnego wydarzenia (każda grupa miała inne wydarzenie które przedstawiało przemoc, agresję itp.). Tzn. każda z grup dostała jedną historię na kartce i musiała przedstawić ją jako zastygnięte postacie -czyli sobą. Pozostali mieli za zadanie odgadnąć, jaka historia została przedstawiona, z tym, że każdy mógł indywidualnie podejść do osoby przedstawiającej fotografię i zapytać kim jest, co robi. Po odgadnięciu mieli za zadanie przestawić osoby przedstawiające tak, żeby powstała z tego pozytywna fotografia i historia o dobrym zakończeniu. Wszyscy poradzili sobie świetnie. Na załączonych zdjęciach są pokazane właśnie te historie jako 'fotografie'. Po tym ćwiczeniu każda grupa miała wypisać, co ułatwia lub co utrudnia dojście do porozumienia. Wypisaliśmy to na dużej kartce i zawiesiliśmy na ścianie obok zasad i planu dnia.  Po warsztatach poszliśmy na obiad, a następnie na Rynek. Dzisiejsze warsztaty pozwoliły nam przełamać nieśmiałość i otworzyć się na innych. Między grupami wystąpiła rywalizacja. Wszyscy dawali z siebie wszystko. Myślę, że dzięki takim warsztatom lepiej poznajemy przede wszystkim siebie, ale też i innych. Uczymy się tolerancji, słuchać siebie nawzajem i szanować zdanie pozostałych osób.

 

Dzień 3

 

Śniadanie - 9.00. Warsztaty - 10.30. Na początku kilka zabaw rozluźniających, pobudzających i przygotowujących do warsztatowej pracy. Tego dnia poruszyliśmy temat stereotypów. Mieliśmy takie same zadanie jak w poprzednim dniu, tylko tym razem wcielaliśmy się w postacie Anglika i Włocha. Znów naszym zadaniem było dojście do porozumienia. Po tym p. Darek i p. Karolina pytali nas indywidualnie, jak czuliśmy się w tych rolach i skąd wiedzieliśmy, jak się zachować. I tutaj wystąpił problem stereotypów. Wymienialiśmy powszechne stereotypy i wnioskowaliśmy skąd się one biorą. Wydaje mi się, że podczas tej rozmowy do wielu osób dotarły pewne fakty. Razem stwierdziliśmy, że nie warto się kierować stereotypami, ponieważ są one niesłuszne, a zgadzają się tylko w niewielkim procencie. Potem mieliśmy też różne ćwiczenia, m.in. z fotografią (jak dnia poprzedniego). Potem około godziny 14.30 poszliśmy na obiad, a od razu po obiedzie na lodowisko. Niektórzy mieli pierwszy raz łyżwy na nogach. Było to bogate doświadczenie. Wszyscy bawili się świetnie. Było masę upadków, ale też kupa śmiechu. Pomimo, że nie wszystkim szło dobrze, to nikt nie stracił zapału i chęci do dalszej jazdy. Z lodowiska wszyscy wyszli w świetnych humorach, a spędziliśmy tam 1,5 godziny. Zapomniałabym dodać, że podczas tego dnia wykonaliśmy nasze walentynkowe zadania, bo poprzedniego dnia nie było czasu. Wszystkie wyszły świetnie i każda grupa się postarała, by wyszło jak najlepiej. Dzisiejszy dzień dał nam sporo do myślenia zwłaszcza po rozmowie o stereotypach. Na lodowisku nikt się nie poddał i nie zniechęcił. Wszyscy możemy być z siebie dumni.:)

 

Dzień 4

 

Tego dnia nie mieliśmy warsztatów zbyt długo, ponieważ o 15 musieliśmy być pod Teatrem Bagatela. Na zajęciach mieliśmy tylko kilka zabaw, ale zajęliśmy się też ważnym tematem, jakim są problemy współczesnej młodzieży. Sporo czasu spędziliśmy na omawianiu tego tematu. Potem obiad. Następnie wybraliśmy się na komedię „Boeing, boeing” do Bagateli. Spektakl był świetny i bardzo zabawny, jednak nie może się równać do „Mayday 2”, na którym byliśmy na poprzednim wyjeździe. Po teatrze wróciliśmy do Hostel i mieliśmy resztę dnia dla siebie – na odpoczynek i refleksję. Na wieczór urządziliśmy Kamili imprezę, ponieważ zbliżały się jej 17 urodziny. Dostała różę, zdmuchnęła świeczki, złożyliśmy jej życzenia. Po zjedzeniu tortu i wspólnej zabawie rozeszliśmy się do pokoi.

 

Dzień 5

 

Ten dzień był dla wszystkich wyjątkowy, chociaż nie ruszaliśmy się z hostelu. Przyjechał do nas aktor – Rafał Zawierucha, by przeprowadzić z nami warsztat teatralny. Trwał od godziny 11 do 17 z kilkoma małymi przerwami. Pan Rafał opowiadał nam o sobie i o tym, ile musiał przejść, by stać się aktorem – a było to jego marzeniem. Potem robiliśmy aktorskie ćwiczenia twarzy, ciała, mowy. Zadawaliśmy panu Rafałowi pytania, na które wyczerpująco i zadawalająco potrafił odpowiedzieć. Na koniec warsztatów było najtrudniejsze ćwiczenie. Wszyscy, jako widownia i kolejno, kto chciał, wychodził na środek, a po słowach „kamera, akcja” mówił kilka zdań o sobie. Patrząc 'z boku' wydawało się to banalne, ale kiedy już się wyszło na ten środek wszystko się zmieniało. Wstępowała w nas trema, trzęsły się nogi, nie wiadomo co zrobić z rękoma, zapominaliśmy, co mówić lub po prostu odbierało nam mowę.  Pan Rafał poprawiał nasze błędy i wykonywaliśmy ćwiczenie ponownie, tylko że poprawnie. Było to ciężkie, ale wykonalne zadanie. Potem każdy mógł wziąć sobie autograf. Myślę, że te warsztaty były bardzo cennym doświadczeniem dla nas wszystkich i że każdy coś z nich wyniósł. Jednym z najważniejszych wniosków było to, że aby dojść do jakiegoś celu, trzeba liczyć się z tym, że będzie ciężko. Trzeba włożyć serce i dużo wysiłku w to, co chce się osiągnąć, a przede wszystkim – nie wolno się poddawać.

 

O godzinie 18 wyjechaliśmy z Krakowa, a około 20 byliśmy już w domach.

Każdy na pewno wyjazd uznał za udany. Wszyscy bawili się świetnie. Dzięki wycieczce nasza grupa zgrała się jeszcze bardziej, poza tym osiągamy coraz więcej, jeśli chodzi o nasze warsztaty, a wszystkie przeżycia i doświadczenia przydadzą nam się do wykonania naszego teatru interaktywnego.

 

Pozdrowienia, Uczestnicy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

·         24.02.2012

FERIE NIE MUSZĄ BYĆ NUDNE

Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor SP w Dębskiej Woli po raz kolejny udało nam się zagospodarować czas wolny od zajęć  szkolnych. W drugim tygodniu ferii codziennie od 10 do 13 odbywały się zajęcia rekreacyjno-sportowe dla dzieci.

Zaangażowanie członków Stowarzyszenia, rodziców i przyjaciół pozwoliło na zorganizowanie atrakcyjnych zajęć: treningi karate, zajęcia taneczne, mecze piłkarskie, mecze hokejowe, a także kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.  Pod okiem Pani Magdy Jaworskiej wszystkie rany i złamania (narysowane, oczywiście) zostały fachowo opatrzone, dzieci poznały podstawowe zasady udzielania pomocy przedmedycznej,  a nowo nabyte umiejętności natychmiast ćwiczyły na sobie.

Grom i zabawom towarzyszyło wiele emocji. Dzieciaki dopingowały się nawzajem podczas rozgrywanych meczy. Było dużo zabawy i jeszcze więcej śmiechu.  Świetnie bawili się również rodzice, niektórzy odnieśli nawet pierwsze od wielu lat sukcesy sportowe…

 

 

·        ZIMOWA AKADEMIA TEATRALNA – fotorelacje

 

·         09.02.2012

Pan Marian Buras – Wójt Gminy Morawica był gościem młodzieży realizującej projekt „Grać, aby być sobą”.

 

 

·         06.02.2012

Zimowa akademia teatralna

 

W ramach projektu „GRAĆ, ABY BYĆ SOBĄ” młodzież pojedzie na warsztaty teatralne do Krakowa. Wyjazd odbędzie się w dniach 13-17 lutego 2012. Warsztaty poprowadzi Dariusz Siudak – techniki dramowe, budowa scenariusza, a gościem specjalnym Akademii będzie Rafał Zawierucha, aktor filmowy i teatralny, odtwórca głównej roli w filmie A. Barańskiego „Księstwo”, znany także z ról w serialach „Przepis na życie” (Kuba, asystent Poli) oraz „Hotel 52”, „Ojciec Mateusz”.  Uczestnicy obejrzą także spektakl w Teatrze Bagatela.

Zimowa Akademia Teatralna finansowana jest przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „RÓWNAĆ SZANSE” oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna.

 

·         31.01.2012

Klub Odkrywców – trening pamięci

Z ogromną przyjemnością informujemy, że rozpoczynamy drugi cykl zajęć Trening Pamięci, prowadzonych przez pana Dariusza Dewerendę – autoryzowanego trenera Szkoły Pamięci Wojakowskich. Zajęcia będą obejmowały cykl 4 spotkań, rozwijających możliwości koncentracji i wyobraźnię u dzieci. Ze względu na charakter zajęć członkowie Klubu zostali podzieleni na 2 grupy.

 

 

·         27.01.2012

Klub odkrywców – zajęcia archeologiczne

Zakończyliśmy cykl zajęć archeologicznych, który obejmował zajęcia plenerowe „Praca archeologa w terenie”, warsztaty stacjonarne pt. „Praca gabinetowa archeologa”, multimedialny wykład „Dzieje świata w odkryciach archeologicznych”. Zajęcia prowadzili: Pani Kinga Ryba i Pan Dariusz Greń. Dzięki tym zajęciom pozornie nudna historia zamieniła się w ciąg poszukiwań, zagadek i fascynujących odkryć.

 

 

·         22.01.2012

Spotkanie noworoczne

 

„…gdy ktoś w pełni zaangażuje siebie, w ślad za nim idzie Opatrzność. Z pomocą przychodzą rzeczy, na które w innym wypadku nie moglibyśmy liczyć. Cały szereg spraw – decyzji, spotkań, nieprzewidzianych zdarzeń i pomocy, o których człowiek nawet nie marzył – zaczyna działać na jego korzyść.

Jeżeli czegoś chcesz i o czymś marzysz, zrób to. W śmiałości geniusz, moc i magia.”

 Goethe

 

W dniu 22.01.2012 o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli odbyło się spotkanie noworoczne członków, wolontariuszy i przyjaciół Stowarzyszenia. Wspólnie podsumowaliśmy rok 2011, a zdjęcia na wielkim ekranie przywołały miłe wspomnienia. Imprezę uświetnił spektakl „Jaś i Małgosia” w wykonaniu Koła Teatralnego działającego w ramach projektu „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” finansowanego przez Fundację PZU.

Bardzo dziękujemy młodzieży, która zajęła się wspaniale stroną techniczną i kulinarną spotkania!!!

 

 

·         20.01.2012

Dzień Babci i Dziadka

 

Niech złota rybka, choć jeszcze mała,

będzie życzenia Babci spełniała.

Niech pływa rybka w przejrzystej wodzie

i trzy życzenia niech spełnia co dzień.

 

Dziś w Dniu Dziadka nie psocimy,

tylko dobrze Mu życzymy.

Ty wybronisz nas od draki,

bośmy małe rozrabiaki.

Całujemy Cię serdecznie,

żyj nam, Dziadku, długo, wiecznie!

 

 

·         02.01.2012

„Grać, aby być sobą”

Projekt będzie kontynuacją półrocznej pracy profilaktycznej z 13 osobową grupą młodzieży ze wsi Dębska Wola, Obice, Zbrza w wieku 14-19 lat w formie zajęć teatralnych i warsztatów psychologicznych. Jego celem jest uzyskanie przez uczestników lepszego rozumienia siebie i innych, budowanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, za wspólnie realizowany projekt poprzez włączenie wszystkich uczestników w aktywne działania, kształtowanie poczucia własnej wartości, pewności siebie, umiejętności pracy w grupie oraz wyboru właściwej ścieżki samorozwoju. Efektem będzie stworzenie wraz z młodzieżą spektaklu dotyczącego problemów młodzieży o charakterze Teatru Interaktywnego. Wsparcia w realizacji spektaklu udzieli nam Rafał Zawierucha – aktor filmowy i teatralny oraz Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka.

Główne działania w ramach projektu: warsztaty teatralne, warsztaty psychologiczne i profilaktyczne, wycieczka do teatru w Warszawie, spotkania z aktorami, organizacja rodzinnego pikniku profilaktycznego z okazji Dnia Dziecka na boisku przy Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli, podczas którego młodzież zaprezentuje swój spektakl szerokiej publiczności, realizacja spektakli na terenie zainteresowanych szkół z terenu gminy, podsumowanie i świętowanie projektu.

 

 

·         23.12.2011

Ta jedna noc odmieniła oblicze świata i człowieka. (…) To nie wspólna kolacja, prezenty i życzenia wyznaczają czas Bożego Narodzenia, ale wewnętrzna przemiana, jaka dokonuje się w człowieku, gdy w jego życie wkracza Bóg.

 

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2012 składamy najserdeczniejsze życzenia szczęścia, radości, pogody ducha w codziennych zmaganiach z życiem. W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Dobrych Inicjatyw „Zbrza”

Ania Sitek

 

 

·         14-16.12.2011

Profilaktycznie w Krakowie

 

W dniach 14-16 grudnia 2011 roku Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Zbrza”, przy wsparciu finansowym z Gminy Morawica, zorganizowało warsztaty profilaktyczne w Krakowie. Były one odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby grupy młodych ludzi, z którą Stowarzyszenie współpracuje od stycznia 2011. Celem wyjazdu była profilaktyka uzależnień i wsparcie rozwoju osobistego uczestników.  Warsztaty profilaktyczne zrealizował D. Siudak – terapeuta uzależnień, posiadający wieloletnie doświadczenie w terapii osób uzależnionych i realizacji programów profilaktycznych dla młodzieży. Istotą zajęć było, aby młodzi ludzie zdali sobie sprawę z zagrożeń wynikających z używania środków psychoaktywnych. Nie tylko tych zagrożeń, które mogą nastąpić kiedyś w przyszłości, lecz także takich, które dotyczą ich już w chwili obecnej.

Dołożyliśmy starań, aby wyjazd realizował w pełni misję Stowarzyszenia: stworzenie młodym ludziom warunków do dorastania w atmosferze tolerancji, otwartości, kultywowania tradycji oraz pogłębiania wiedzy i poszerzania horyzontów.  Młodzież obejrzała wystawę malarstwa  J.M.W. Turnera w Muzeum Narodowym w Krakowie (połączoną z lekcją muzealną), zobaczyła komedię Mayday 2 w Teatrze Bagatela i zwiedziła interaktywną wystawę w podziemiach krakowskiego Rynku.

Wypowiedzi uczestników:

„Poprzez udział w warsztatach młodzież udowodniła sobie i nie tylko sobie, że potrafi świetnie bawić się bez używek. Właściwie cały wyjazd można podsumować hasłem: Dobra zabawa bez używek jest możliwa.” (Darek)

„Wyjazd do Krakowa był rewelacyjny. Warsztaty z Panem Darkiem dały mi wiele do myślenia,  nie tylko mnie…(…) Z każdym wyjazdem nasza grupa staje się coraz bardziej chłonna wiedzy, co wiąże się z tym, że nie jeździmy tylko po to, aby nie być pod kontrolą rodziców, ale po to, żeby się czegoś nauczyć.” (Przemek)

„Byłem bardzo zaskoczony urodzinami, które przygotowali mi Pan Darek razem z moimi rówieśnikami.(…) Najbardziej podobał mi się wyjazd do teatru na wspaniałą komedię, po której uśmiech został mi na twarzy na dwie godziny po zakończeniu”(Paweł)

„W Krakowie było super. Zwiedziliśmy podziemia Sukiennic, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Codziennie odbywały się również warsztaty, które otworzyły mi oczy na problem, jakim jest alkoholizm. Największy zachwyt zbudził we mnie spektakl MAYDAY 2, który zobaczyliśmy w Teatrze Bagatela. Dawno się tak nie śmiałam... Oczywiście nie można zapomnieć o wystawie Turnera. Jego obrazy był wspaniałe, zresztą, ilość osób odwiedzająca jego wystawę mówiła sama za siebie.” (Ula)

„Bardzo podobało mi się w Krakowie. Uważam, że warsztaty profilaktyczne są potrzebne,  aby zapobiegać rozszerzaniu się nałogów wśród młodych ludzi. Także wystawa obrazów Turnera była bardzo ciekawa...” (Ola)

„Malarstwo było najfajniejsze, a Turner miał farby tylko w trzech kolorach i gwasz…” (Matylda)

„Podziemia Rynku były bardzo ciekawe i zaskakujące. Wielu rzeczy pewnie nigdy bym się nie dowiedział…” (Adrian)

Nie jest dużą sztuką powiedzieć młodym ludziom, czego nie należy robić.  Prawdziwą sztuką jest powiedzieć im, co należy robić i zachęcić ich, aby to robili. Przy odrobinie dobrej woli i sprzyjających okolicznościach to się udaje.

 W imieniu Zarządu Stowarzyszenia dziękuję Gminie Morawica oraz wszystkim, którzy, prosząc o anonimowość, wspierają nasze działania.

Ania Sitek

 

 

·         23.11.2011

 

Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Zbrza” w programie Równać Szanse 2011

 

Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Zbrza”, jako jedyna organizacja z naszej gminy, wzięła udział w Regionalnym Konkursie Grantowym w programie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Równać Szanse 2011. Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasz projekt „Grać, aby być sobą” został oceniony pozytywnie i otrzymał dofinansowanie w wysokości 7000 zł (około 30% wartości projektu).

Projekt „Grać, aby być sobą” będzie kontynuacją rocznej pracy profilaktycznej z 13 – osobową grupą młodzieży w wieku 14-19 lat ze wsi Dębska Wola, Obice, Zbrza. Jego celem jest uzyskanie przez uczestników lepszego rozumienia siebie i innych, kształtowanie poczucia własnej wartości, pewności siebie, umiejętności pracy w grupie oraz wyboru właściwej ścieżki samorozwoju. Osią projektu będą warsztaty teatralne (darmowe) oraz warsztaty psychologiczne i profilaktyczne (realizowane także w formie wyjazdowej), zaś efektem będzie stworzenie wraz z młodzieżą Teatru Interaktywnego – spektaklu profilaktycznego dotyczącego problemów młodych ludzi. Wsparcie merytorycznego w projekcie udzieli Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka z Warszawy, z którym stowarzyszenie współpracuje od 2008 roku.

Przypominamy, że w rezultacie dotychczasowych działań stowarzyszenia, młodzież ze wsi Dębska Wola, Obice, Zbrza stworzyła Spontaniczną Grupę Teatralną Smaruj Dżemorem, która we wrześniu 2011, podczas zorganizowanego we współpracy ze Szkołą Podstawową w Dębskiej Woli (jeszcze raz serdecznie dziękujemy!) pikniku rodzinnego, zachwyciła publiczność swoim spektaklem Wakacyjne legendy – historia prawdziwa. Przed grupą wielkie wyzwanie – Teatr Interaktywny!

Projekt będzie realizowany do lipca 2012 roku.

 

·         08.11.2011

UWAGA! JEDNAK NIE BĘDZIE ZMIANY TERMINU ZAJĘĆ Z ANGIELSKIEGO!!!

 

Grupa zaawansowana – godzina 17.00

Grupa początkująca – godzina 18.00 (MAMY zapraszamy na aerobik)

Przepraszamy za zamieszanie.

 

·         07.11.2011

UWAGA! ZMIANA TERMINU ZAJĘĆ JĘZYKA ANGIELSKIEGO!!!

Zajęcia z języka angielskiego odbywają się we czwartki:

Grupa początkująca – godzina 17.30 (mamy zapraszamy na aerobik)

Grupa zaawansowana – godzina 18.15

Prowadzący Bożena Daszuta (Jak Ty to robisz, Bożenko, że oni są tacy szczęśliwi, że muszą się uczyć…?)

 

MOUSE REVENGE

·         04.11.2011

KLUB ODKRYWCÓW

W dniu 4 listopada 2011 (piątek) w ramach Klubu Odkrywców zorganizowaliśmy wycieczkę na stanowisko archeologiczne w Chałupkach Zbrzańskich.

Dzieci miały okazję poznać charakter pracy archeologa w terenie oraz samodzielnie dokonać odkryć archeologicznych na specjalnie dla nich przygotowanym stanowisku. „Najfajniejsza wycieczka, na jakiej byłem”, „Było super”, „Chyba zostanę archeologiem” – to tylko niektóre opinie, ale podobało się chyba wszystkim, szczególnie, że las w promieniach listopadowego słońca wygląda cudnie.

 

 

Wycieczka rozpoczęła cykl zajęć archeologicznych w Klubie Odkrywców i realizowana jest przez Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Zbrza” w ramach projektu „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” dofinansowanego przez Fundację PZU.

Specjalne podziękowania dla Pani Kingi Ryby, Pani Magdy Jaworskiej oraz Pana Józefa Kubickiego, którzy pomogli w dotransportowaniu dzieci na miejsce i z powrotem.  Bez Was nie udałoby się! Dziękuję.

 

·         02.11.2011

KLUB ODKRYWCÓW

Z ogromną przyjemnością informujemy, że w roku szkolnym 2011/2012 w ramach Klubu Odkrywców prowadzony jest Trening Pamięci. Zajęcia prowadzi pan Dariusz Dewerenda – autoryzowany trener Szkoły Pamięci Wojakowskich. Zajęcia będą obejmowały cykl 4 spotkań, rozwijających możliwości koncentracji i wyobraźnię u dzieci. Ze względu na charakter zajęć członkowie Klubu zostali podzieleni na 2 grupy.

 

 

Pytanie:

Kto z nas nie ma trudności z zapamiętaniem cyfr rzymskich oznaczających 50, 100, 500, 1000?

Odpowiedź:

Członkowie Klubu Odkrywców!

„Jakie to banalne! - Lubię Ciasteczka Do Mleczka” ( Mateusz, lat 9)

 

·         02.11.2011

WSZYSTKIE MAMY ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA AEROBIKU

W CZWARTEK NA GODZINĘ 17.30

WE WTOREK NA GODZINĘ 19.00

Prowadzi Ula Machnik

Zajęcia zostały zorganizowane z inicjatywy mam, oczekujących na swoje miłe dzieci, które uczą się angielskiego. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Irenie Bisaga za umożliwienie zamiany długiego, nudnego oczekiwania na ciężki wysiłek, dobrą zabawę i możliwość spalania kalorii.

 

·         02.11.2011

ZAJĘCIA TANECZNE

CZWARTEK  godzina 13.00-14.30

KONTAKT: Instruktor tańca – Urszula Machnik tel. 501 216 399

 

 

 

·         01.01.2011

 

·         05.10.2011

Warsztaty dla rodziców:

W jaki sposób radzić sobie w trudnych sytuacjach i jak pomagać w nich swojemu dziecku?

Prowadzenie: psycholog Ewa Czemierowska – Koruba

Terminy:         13 października 2011 (czwartek), 7 listopada 2011 (poniedziałek), proponowana godzina 18.15 (możliwość zmiany)

Miejsce:                      Szkoła Podstawowa w Dębskiej Woli

Liczba miejsc:             16

Czas trwania zajęć:     2 x 1,5 godziny (istnieje możliwość kontynuacji zajęć zgodnie z potrzebami grupy)

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH RODZICÓW, KTÓRZY CHCIELIBY ZWIĘKSZYĆ SWOJE UMIEJĘTNOŚCI WYCHOWAWCZE!

ZGŁOSZENIA PROSIMY SKŁADAĆ TELEFONICZNIE – 41 311 88 10, 500 045 787 LUB MAILOWO: stowarzyszenie@zbrza.pl.

 

·         02.10.2011

W niedzielę 2 października Klub Odkrywców wybrał się w podróż dookoła świata… W Parku Miniatur w Inwałdzie znajduje się ponad 50 modeli najsławniejszych cudów architektonicznych świata, m.in.: Świątynia Akropolu, Koloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Bazylika św. Piotra, Statua Wolności, Mur Chiński, Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Big Ben, Sfinks, Biały Dom w skali 1:25. A na zakończenie Park dinozaurów (ruchomych!) w Zatorze.

 

Klub Odkrywców działa w ramach projektu „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu (II edycja)”  dofinansowanego ze środków Fundacji PZU.

 

30 września – DZIEŃ CHŁOPAKA

 

 

·         28.09.2011

OBLĘGOREK – MUZEUM HENRYKA SIENKIEWICZA

 

 

 

 

W dniu 29.09.2011 zapraszamy dzieci z klas 5 i 6 na wycieczkę do Oblęgorka do Muzeum Henryka Sienkiewicza. W programie wycieczki zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, ognisko. Stowarzyszenie pokrywa koszty transportu oraz wstępu do muzeum. Bardzo prosimy uczestników o zabranie ze sobą kiełbasek i pieczywa, które będziemy mogli upiec podczas ogniska. Wyjazd o godzinie 8.30 ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli, planowany powrót około godziny 14.00.

Uwaga!

Podczas wycieczki odbędzie się konkurs dotyczący znajomości życia i twórczości Henryka Sienkiewicza.

Uwaga 2!

Ogłaszamy konkurs na najciekawszą relację z wycieczki. Prace wykonane dowolną techniką (np. opis, praca plastyczna, reportaż zdjęciowy, inne) mogą być przygotowane w zespołach 3-5 osobowych. Relację należy przygotować i oddać nauczycielom języka polskiego do 17 października 2011 roku. Autorzy najlepszej pracy otrzymają nagrody.

 

Wycieczka do Oblęgorka została zorganizowana przez Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Zbrza” w ramach projektu „Podróże z treścią” dofinansowanego przez Województwo Świętokrzyskie.

 

·         11.09.2011

Piknik rodzinny w dębskiej woli

 

W niedzielę 11 września świętowaliśmy inaugurację projektu „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu (II edycja) dofinansowanego przez Fundację PZU. Projekt będzie realizowany w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli w roku szkolnym 2011/2012. Klub Odkrywców, zajecie taneczne, teatralne, język angielski, wycieczki edukacyjne – było co świętować.  Cieszyli się razem z nami: Pani Małgorzata Stanioch – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, Pan Marian Buras – Wójt Gminy Morawica, Pan Lucjan Pietrzczyk – Świętokrzyski Wicekurator Oświaty, Państwo Grażyna i Jurek Cyganowie – przyjaciele i sprzymierzeńcy naszych działań, Pani Małgorzata Szalińska – wychowawczyni młodych aktorów z Zespołu Szkół w Obicach oraz mieszkańcy Zbrzy, Dębskiej Woli, Chałupek, Kawczyna, Chmielowic, Drochowa, Obic. Wśród gości nie zabrakło osób współpracujących ze stowarzyszeniem w zakresie organizacji wypoczynku letniego – były Panie Renata Hińcza (wiceprezes Stowarzyszenia, wychowawca kolonijny), Karolina Matuszewska (wychowawca kolonijny, pedagog szkolny z gminy Piekoszów), Ula Machnnik (wychowawca kolonijny, instruktor tańca). 

Jak na piknik rodzinny przystało było słońce, muzyka, śpiew (karaoke w wykonaniu publiczności), grill, a dla dzieci zjeżdżalnia i trampolina. Spontaniczna Grupa Teatralna Smaruj Dżemorem zachwyciła publiczność swoim przedstawieniem „Wakacyjne legendy – historia prawdziwa”.

 

 

Stowarzyszenie składa serdeczne podziękowania Pani Dyrektor Irenie Bisaga za zaangażowanie i szczególny wkład w dbałość o nastój imprezy oraz wszystkim wolontariuszom, bez których organizacja pikniku po prostu byłaby niemożliwa. Dziękujemy.

 

·         03-04.09.2011

Warsztaty dla młodzieży w Anatolce

Spontaniczna Grupa Teatralna SMARUJ DŻEMOREM spotkała się na warsztatach w Anatolce. Tradycyjnie już. Miejsce znane i lubiane, warunki w sam raz. Po raz kolejny ciężka praca (dwa dni prób przed spektaklem na pikniku) nosiła znamiona doskonałej zabawy.

 

·         01.09.2011

POSZERZAMY HORYZONTY Z FUNDACJĄ PZU!!!

Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasz projekt  Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu (II edycja) znalazł się wśród 19 dofinansowanych przez  Fundację PZU w konkursie grantowym Wzbogacanie Oferty Edukacyjnej na Terenach Wiejskich i w Małych Miastach w 2011 r.

Zapraszamy chętnych do Koła Tanecznego, Teatralnego i Klubu Odkrywców. Ilość miejsc ograniczona.  W programie zajęć pozalekcyjnych znajdują się ciekawe wycieczki edukacyjne. Jednocześnie zapraszamy nauczycieli, pedagogów oraz inne osoby zainteresowane na szkolenie z zakresu pracy z dziećmi metodą projektów. Szkolenie poprowadzi Hubert Czemierowski – psycholog, absolwent Szkoły Trenerów w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA, trener Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, pracownik Fundacji Bliżej Dziecka w Warszawie. Informacje o terminie oraz szczegółowym programie szkolenia wkrótce na stronie. Osoby chętne, które wezmą udział w szkoleniu będą mogły zrealizować własny projekt z dziećmi, a Stowarzyszenie pokryje koszty realizacji. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt.

 

PIKNIK RODZINNY W DĘBSKIEJ WOLI 11. 09. 2011 od 16.00 do 19.30

Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Zbrza” zaprasza na Piknik Rodzinny z okazji inauguracji projektu „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu (II edycja)”, który odbędzie się w dniu 11 września 2011 roku w godzinach od 16 do 19.30 na boisku przy Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli. W programie pokazy żonglerskie, karaoke, gry i zabawy oraz atrakcja wieczoru:

 „Wakacyjne legendy – historia prawdziwa” spektakl w wykonaniu młodzieży współpracującej ze Stowarzyszeniem.  Spektakl rozpocznie się o godzinie 18.30. SERDECZNIE  ZAPRASZAMY!