Cudze chwalicie, swego nie znacie – Popularyzacja edukacji regionalnej wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli

PROJEKT DOFINASOWANY PRZEZ WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE

W zadaniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli (170 uczniów), która swoim obwodem obejmuje miejscowości takie jak Dębska Wola, Kawczyn, Chmielowice, Obice, Drochów Dolny, Chałupki, Zbrza. Mieli oni okazję w sposób aktywny uczestniczyć w zajęciach podnoszących ich wiedzę na temat regionu, w którym żyją.

Szlakiem Ponidzia – krajoznawczo-historyczna wycieczka do Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie wzięli udział w aktywnej lekcji przyrody i historii rejonu Pińczowa i okolic prowadzonej przez pracowników NPK, zobaczyli rezerwat Krzyżanowice, tereny zrekultywowane na wyrobisku w Gackach, jaskinię gipsową nad stawem w Gackach, Pałac Wielkopolskich w Chrobrzu, stadninę koni w Michałowie. Wycieczka zakończyła się integracyjnym ogniskiem z kiełbaskami. W wycieczce wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły (170 osób). 28 maja – klasy młodsze (0-III), 02 czerwca – klasy starsze (IV-VI), łącznie 170 osób. Za realizację zadania odpowiadał partner projektu – Szkoła Podstawowa w Dębskiej Woli.

„Moje miejsce na Ziemi – środowisko lokalne, region, kraj” – Dzięki debacie stworzyliśmy młodym ludziom okazję do partnerskiej dyskusji na temat gminy, kultywowania jej tradycji, wytyczania kierunków rozwoju, wagi postaw i zachowań patriotycznych w dzisiejszych czasach, czasach pokoju i spokojnego życia.

Sandomierz – wycieczka dla dzieci klas 4 (30 osób)

Ścieżka legend – program dla najmłodszych pod opieką przewodnika (przejście Podziemną Trasą Turystyczną (słynnymi sandomierskimi lochami XV, XVI w.), gdzie według legendy dzielna Halina Krępianka oddała swoje życie ratując Sandomierz przed wojskiem tatarskim, spacer po Rynku - opowieść o orle z Ratuszowej wieży, zwiedzanie Zbrojowni Rycerskiej- tutaj można dowiedzieć się o sławnym rycerzu Zawiszy Czarnym, przymierzyć zbroję, wziąć do ręki prawdziwy miecz rycerski..., Zamek Sandomierski- dziedziniec, kościół Św. Jakuba (najstarszy obiekt w Sandomierzu jedna z pierwszych budowli ceglanych w Polsce), według legendy św. Jacek posadził obok kościoła lipy, które rosną do góry korzeniami..., spacer lessowym wąwozem Królowej Jadwigi, która jak głosi legenda zostawiła w Sandomierzu swoje rękawiczki…

Kurozwęki – wycieczka dla dzieci klas 6 (60 osób)

W programie wycieczki znalazło się zwiedzanie pałacu z przewodnikiem, kontakt ze zwierzętami- safari bizon i mini zoo, wejście do labiryntu kukurydzy, przejażdżki na kucyku, osiołku, przejażdżki bryczką, gry i zabawy na placu zabaw, zjeżdżalnia linowa, spacery po przepięknej okolicy.

Muzeum Historii Kielc – wycieczka dla dzieci klasy 6 (20 osób)

Wycieczka obejmowała zwiedzanie muzeum, lekcję muzealną połączona ze spacerem po mieście z przewodnikiem.