·         10.02.2011

Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasz projekt „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” znalazł się wśród 5 dofinansowanych przez Fundusz Społeczny Notariatu w pierwszej edycji konkursu grantowego, którego głównym celem jest zwalczanie najróżniejszych przejawów wykluczenia dzieci i młodzieży: barier edukacyjnych, ubóstwa, ograniczeń dostępu do dóbr kultury.

Celem projektu „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży poprzez systemowe rozwiązania w zakresie rozwoju indywidualnego i społecznego uczniów Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli.  Wśród działań projektowych znajdą się: wsparcie psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci, rodziców i nauczycieli, atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne (taneczne, plastyczne, Klub Odkrywców, teatralne), ciekawe wycieczki m.in. do Parku Miniatur w Inwałdzie, Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Groteska w Krakowie, a także dla najpilniejszych uczniów – do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Projekt realizowany będzie od 1 marca do 31 sierpnia 2011 roku. Szczegóły z realizacji już wkrótce na stronie.

Miejmy nadzieję, że uda nam się poszerzyć horyzonty…

 

·         14.02.2011

(…) Miłości się nie szuka jest albo Jej nie ma

Nikt z nas nie jest samotny tylko przez przypadek (…)

 

J. Twardowski

 

Pozdrawiamy wszystkich, którzy byli, są lub będą zakochani…

 

 

·         02.03.2011

„Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” projekt dofinansowany ze środków Funduszu Społecznego Notariatu.

ROZPOCZYNAMY NABÓR UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH – ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH!!!

 

KLUB ODKRYWCÓW

·                     Jakiego koloru jest światło?

·                     Dlaczego włosy stają na głowie?

·                     Co wpływa na to, co widzimy?

·                     Dlaczego nie wolno kąpać się podczas burzy? 

 

 

PIĄTEK – godzina 13.00 – 13.45

OPIEKUN WALDEMAR TERECH

stowarzyszenie@zbrza.pl, www.zbrza.pl

 

ZAJĘCIA TANECZNE

ŚRODA – godzina 17.00 – 18.30

(GRUPA STARSZA)

PIĄTEK – godzina 13.00 – 14.30

(GRUPA MŁODSZA)

KONTAKT: Instruktor tańca – Urszula Machnik tel. 501 216 399

 

·         08.03.2011

Dzień Kobiet

 

 

·         09.03.2011

„Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” projekt dofinansowany ze środków Funduszu Społecznego Notariatu.

 

 

ZAJĘCIA TEATRALNE

CZWARTEK godzina 12.55

 

Opiekun Agnieszka Kędzior

stowarzyszenie@zbrza.pl, www.zbrza.pl

 

·         15.03.2011

Uczestnicy zajęć tanecznych w dniu 29.03.2011r. pojadą do Teatru Wielkiego w Łodzi na balet „Jezioro łabędzie”. Przypominamy, że konieczna jest pisemna zgoda rodziców na wyjazd (do pobrania tutaj – pdf)

 

 

 

 

·         18.03.2011

KLUB ODKRYWCÓW

 

Wzięliśmy udział w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Narodowego w Kielcach na warsztaty pt.: „Jaki kształt ma dźwięk?” w ramach międzynarodowej wystawy czasowej „Kolor i geometria”. Zajęcia edukacyjne prowadzone były na salach ekspozycyjnych wystawy czasowej „Kolor i geometria”.

 

·         21.03.2011

W dniach 18-20.03.2011r. przedstawiciel Stowarzyszenia uczestniczył w szkoleniu „Planowanie projektów w Programie Równać Szanse” zorganizowanym dla koordynatorów reprezentujących organizacje, które zakwalifikowały się do drugiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego Programu „Równać Szanse 2011”.

http://www.rownacszanse.pl/aktualnosci/aktualnosc/?cid=835

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam przygotować wymaganą w I etapie diagnozę środowiska lokalnego.

 

·         25.03.2011

UWAGA!!!

„Jezioro łabędzie” w Teatrze Wielkim w Łodzi – wyjazd we wtorek 29.03.2011 o godz. 7.00 (SP w Dębskiej Woli).

 

 

Widowisko rozpocznie się o godzinie 1100. Planowany powrót około godziny 17-tej (zostanie zapewniony dowóz dzieci do domu).

Dzieci powinny zabrać ze sobą prowiant na drogę. Koszt biletów wstępu oraz transportu pokrywa Stowarzyszenie w ramach projektu „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu”.

OPIEKUNOWIE

Urszula Machnik (Instruktor Tańca) – tel. 501 216 399

Dariusz Siudak (Stowarzyszenie) – tel. 504 254 152

Irena Bisaga (Dyrektor SP w Dębskiej Woli)

 

·         31.03.2011

Balet to nie technika, ale droga ekspresji, która jest bliżej wnętrza człowieka niż cokolwiek.

[George Borodin]

 

Jezioro Łabędzie urzekło absolutnie wszystkich, a niektórych bardziej……

 

 

Dziękujemy PANU KIEROWCY WOJTKOWI, który mimo wszystko dowiózł nas na czas !!!!!!!!!!!!

 

·         04.04.2011

Klub Odkrywców urodzinowo w Dolinie Gadów – w końcu są zdjęcia!!!!

Dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych. Świat gadów odkrył przed nimi wiele tajemnic – gady okazały się bardzo miłymi zwierzętami, a niektóre dały się nawet nakarmić z ręki.

 

·         04.04.2011

Przygotowujemy się do stworzenia projektu w ramach konkursu „Równać szanse”. Jak widać, już same przygotowania są fajne.

 

 

Masz 13-19 lat? Mieszkasz niedaleko? Chcesz się do nas przyłączyć? Następne spotkanie w najbliższy czwartek o 18.00.

Przypominamy, że ogłosiliśmy konkursy: na tytuł projektu oraz projekt koszulki. Czekamy…

 

·         04.04.2011

Rozpoczynamy nabór dzieci z roczników 2006, 2007, 2008 do Punktu Przedszkolnego w Obicach. Prosimy o przekazywanie Formularzy Zgłoszeniowych bezpośrednio do Punktu lub do siedziby stowarzyszenia (Zbrza 17, 26-026 Morawica).

Formularz zgłoszeniowy (do pobrania tutaj – pdf)

 

·         22.04.2011

 

·         30.04.2011

Projekt „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” dofinansowany jest ze środków Funduszu Społecznego Notariatu.

KLUB ODKRYWCÓW

Członkowie Klubu Odkrywców, prowadzonego przez Stowarzyszenie w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli w ramach projektu „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” uczestniczyli w wyjątkowym Spotkaniu z fizyką na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Celem zajęć było zilustrowanie podstawowych cech budowy materii. Głównym zadaniem specjalistów prowadzących warsztaty – mgr Karola Szarego oraz dr Małgorzaty Wysockiej-Kunisz było przedstawienie problemu, wskazanie narzędzi potrzebnych do przeprowadzenia doświadczeń i pomoc w kreowaniu wniosków po przeprowadzonym zadaniu. Etap doświadczalny wykonywany był w pełni samodzielnie przez dzieci pod stałą kontrolą prowadzących.

Na podstawie prostych eksperymentów z użyciem palników spirytusowych dzieci przeprowadziły badania nad rozszerzalnością temperaturową materii we wszystkich stanach skupienia. Proste doświadczenia ilustrowały efekty towarzyszące podgrzewaniu ciał, które odniesiono do życia codziennego (m.in. zastosowanie bimetali w gospodarstwie domowym).  Efekty eksperymentów zilustrowane zostały także na gruncie reakcji zachodzących we wnętrzu materiałów, co pozwoliło dogłębnie zrozumieć charakter budowy drobinowej materii. Zastosowanie termoskopu w następujących po sobie reakcjach ogrzewania i schładzania cieczy umożliwiło omówienie zasady działania termometru oraz wyznaczenie skali temperaturowej Celsjusza. Stosowanie metody doświadczalnej pozwoliło potwierdzić powtarzalność niektórych zjawisk.

Niczym najpilniejsi studenci, dzieci eksperymentowały, obserwowały, uczestniczyły w dyskusji i zadawały pytania, które nie pozostawały bez odpowiedzi. 

Jednym z ciekawszych odkryć tego spotkania była energia drzemiąca w naszych dłoniach…

 

 

·         26.05.2011

Projekt „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” dofinansowany jest ze środków Funduszu Społecznego Notariatu.

 

„NAJWAŻNIEJSZE U MAMY JEST TO, ŻE JĄ MAMY…”

 

Dzieci z Koła teatralnego prowadzonego przez Panią Agnieszkę Kędzior wystawiły przedstawienie pt. Królewna Śnieżka. Dzieci z Koła Tanecznego prowadzonego przez Panią Ulę Machnik zatańczyły. Były także piosenki, wiersze i oczywiście brawa i łzy wzruszenia u MAM. W tym szczególnym dniu nawet łąka zakwitła dla Mamy…

 

 

·         29.05.2011

Projekt „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” dofinansowany jest ze środków Funduszu Społecznego Notariatu.

 

PLENER PLASTYCZNY

 

„Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B.

Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie.”

Albert Einstein.

 

Farby, kredki, karton i kilka innych akcesoriów wystarczyło, by stara szopa zamieniła się w galerię. Młodzi artyści wędrowali przez meandry swojej wyobraźni i stworzyli prawdziwe arcydzieła.

 

 

Uczestnicy nie tylko malowali i rysowali, ale także ożywiali kwiaty, uczyli się rozpoznawać różne zioła, poznali ich zastosowanie. Pod okiem Pani Ali Rozborskiej sporządzili pyszną herbatkę „na wszelki urodzaj – zdrowie, mądrość i urodę”, którą poczęstowali obecnych rodziców. Imprezę uświetnił popis żonglerki Pana Jacka Bernatka. Udowodnił on, że nauczyciel, który ma swoją pasję (zawodowo Pan Jacek jest nauczycielem V LO w Kielcach), powoduje, że dzieci stają naprzeciw niego z buzią szeroko otwartą ze zdziwienia i zachwytu i marzą o tym, aby czegoś od niego się nauczyć…

 

 

·         30.05.2001

Z okazji Dnia Dziecka w dniu 1 czerwca zapraszamy wszystkich, którzy czują się dziećmi, na grę plenerową. Początek o godzinie 10.00 w SP w Dębskiej Woli.

 

·         02.06.2011

Projekt „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” dofinansowany jest ze środków Funduszu Społecznego Notariatu.

 

 

 

Dzieciństwo to sen krótki i ten, co go prześni,

Gdy się zbudzi dorosły, niewiele pamięta.

Znikają krasnoludki, nie kończąc swej pieśni

I milkną ludzkim głosem mówiące zwierzęta…

 

 

W grze plenerowej z okazji Dnia Dziecka wzięli udział uczniowie SP w Dębskiej Woli. W organizacji imprezy pomogli RODZICE: Anna Wojda, Ewelina Dziewięcka, NAUCZYCIELE: Agnieszka Kędzior, Ewa Gondek, Waldemar Terech. WOLONTARIUSZE: Laura Siudak, Przemek Gawior, Piotrek Dziewięcki, Miłosz Sitek.

Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę.

 

·         14.06.2011

Projekt „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” dofinansowany jest ze środków Funduszu Społecznego Notariatu.

 

 

 

Klub Odkrywców kończy pracę w roku szkolnym 2010/2011. Z tej okazji zapraszamy wszystkich chętnych na nasze ostatnie spotkanie w piątek o godzinie 10.30. Spotkanie poświęcone będzie życiu gadów, a eksponaty będą żywe!!! Nie zapomnijcie aparatów fotograficznych – będzie możliwość zrobienia zdjęcia z gadem.

 

·         15.06.2011

Projekt „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” dofinansowany jest ze środków Funduszu Społecznego Notariatu.

 

 

 

AKSAMITNY KRÓLIK W TEATRZE GROTESKA W KRAKOWIE

Wycieczka dla członków Koła Teatralnego odbędzie się w poniedziałek 20.06.2011 roku. Wyjazd o godzinie 8.00. Planowany powrót 17.00 (zostanie zapewniony dowóz dzieci do domu). Dzieci powinny zabrać ze sobą prowiant na drogę. OPIEKUN Agnieszka Kędzior.

UWAGA!

Stowarzyszenie dysponuje 3 miejscami dla rodziców. Zapraszamy! Rodziców zainteresowanych uczestnictwem w wycieczce prosimy o kontakt pod nr tel. 500 045 787 – Anna Sitek, stowarzyszenie@zbrza.pl, www.zbrza.pl

 

·         16.06.2011

Warsztaty umiejętności społecznych: Zapraszamy wszystkich do zaklinania pogody!!!!!! Wyjazd w piątek 17.06.2011 o godzinie 9.00 (parking SP w Dębskiej Woli). Prowadzący: Jagoda Broniś – psycholog.

 

·         17.06.2011

Projekt „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” dofinansowany jest ze środków Funduszu Społecznego Notariatu.

 

 

 

KLUB ODKRYWCÓW

W piątek 17 czerwca odbyło się ostatnie już spotkanie Klubu Odkrywców. Zajęcia w całości poświęcone były gadom, zarówno tym egzotycznym, jak i występującym w Polsce. Wiedzę teoretyczną pomagały dzieciom przyswoić żywe eksponaty: pyton tygrysi, żółwie – lądowy, błotny i wodny, agama brodata, kameleon.

 

 

Czy wiecie, że sekretem zaklinaczy węży nie jest melodia (węże są prawie całkowicie głuche), ale ruch?

 

·         17.06.2011

Letnia Akademia Rozwoju 23.07-01.08.2011

 

Projekt „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” dofinansowany jest ze środków Funduszu Społecznego Notariatu.

 

 

ZAPRASZAMY DZIECI OBJĘTE WSPARCIEM W RAMACH DZIAŁAŃ STOWARZYSZENIA

 

Termin obozu:            23.07-01.08.2011 (10 dni)

Lokalizacja:                Gościniec na Skałce

                                   ul. Zaskalskie 1, Jaworki k/Szczawnicy

 

Karta kwalifikacyjna do pobrania tutaj.

 

Obóz będzie odbywał się w Domu Wypoczynkowym Gościniec na Skałce położonym w Jaworkach w Dolinie Skalnego Potoku, który jest częścią rezerwatu przyrody Biała Woda. Panują tu korzystne warunki klimatyczne. Bliska odległość od lasu i górskich potoków stwarzają optymalne warunki do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Ośrodek posiada 50 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4, 5 i 6 -osobowych z pełnym węzłem sanitarnym. Każdy pokój posiada pojedyncze łóżka, łazienkę oraz balkon.

 

W programie:

Planowane wycieczki całodniowe:

·         Niedzica – Czorsztyn – Kluszkowce (zwiedzanie zamków, rejs statkiem po Zalewie Czorsztyńskim, tor saneczkowy w Kluszkowcach)

·         Spływ Dunajcem Szczawnica

Obóz zakończy się obiadem w dniu 01.08.2011r. Planowany powrót do Dębskiej Woli o godzinie 20.00.

 

 

Wszelkie informacje dotyczące wypoczynku – Anna Sitek tel. 500 045 787, a.sitek@zbrza.pl

 

·         17-19.06.2011

WARSZTATY W ANATOLCE

 

„W tym wieku może się wielu rzeczy nie rozumie, za to czuje się głębiej, niżby się rozumiało”.

 Wiesław Myśliwski

 „Traktat o łuskaniu fasoli”

 

W dniach 17-19 czerwca Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Zbrza” zorganizowało warsztaty umiejętności społecznych dla młodzieży pod hasłem Poznawanie siebie. W warsztatach uczestniczyło 16 osób w wieku 14-19 lat ze Zbrzy, Dębskiej Woli, Obic, Chałupek. Zajęcia warsztatowe przeprowadziła psycholog Jadwiga Broniś, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Wśród uczestników dwie osoby miały kontakt z warsztatową formą przekazywania wiedzy, pozostali pierwszy raz uczestniczyli w spotkaniach z psychologiem.

Celem spotkania było między innymi przedstawienie podstawowych technik poznawania siebie ( obserwacja uczuć, emocji, obserwacja własnych zachowań, zauważanie komunikatów niewerbalnych) oraz zainicjowanie procesu uczenia się poznawania siebie w sytuacjach społecznych.

Praca grupowa obejmowała trzy bloki zajęć:

1. Zapoczątkowanie procesu grupowego i budowanie poczucia bezpieczeństwa w grupie na poziomie umożliwiającym swobodne funkcjonowanie w grupie. Grupa określiła i przyjęła Zasady obowiązujące w grupie oraz Prawa, jakie mają uczestnicy. Uczono się wypowiadania własnego zdania i mówienia we własnym imieniu. Dla większości osób wyrażanie własnych poglądów nie było proste. Przeprowadzono ćwiczenia ruchowe, które pomogły rozładować nadmiar energii.

2. Druga część zajęć obejmowała psychoedukację z zakresu rozpoznawania, nazywania i wyrażania uczuć. Grupa tworzyła listę uczuć i emocji. Uczyła się oddzielać emocje od zachowania i od oceniania.

3. Trzeci blok poświęcony był odpowiedziom na pytania zadawane przez uczestników. Grupa była zainteresowana informacjami dotyczącymi uzależnień i formom pomocy osobom uzależnionym.

 Warsztaty odbyły się w gospodarstwie agroturystycznym Anatolka w Kranowie. Gośćmi specjalnymi młodzieży byli Jarosław Niebudek – dyrektor sportowy klubu Korona Kielce (członek stowarzyszenia) oraz Rafał Skowerski z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnica.  Wieczorne ognisko stało się okazją do wspólnej zabawy i dyskusji na tematy ważne dla młodzieży.

 

 

·         28.06.2011

Projekt „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” dofinansowany jest ze środków Funduszu Społecznego Notariatu.

 

 

WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE

W DNIU 3 LIPCA 2011 roku (NIEDZIELA)

 

Wyjazd o 7.00 – Szkoła Podstawowa w Dębskiej Woli

12.00 – 13.00 – Niebo Kopernika – Planetarium, Seans pt. Dobór Naturalny

14.20 – 17.20 – Wystawy stałe

17.30 – Obiad (zupa pomidorowa, ziemniaki, paluszki z kurczaka, surówka z marchewki, kompot lub owoc)

18.00 – Wyjazd z Warszawy

Powrót ok. 21 – (dzieci zostaną rozwiezione do domów)

Kontakt – Anna Sitek tel. 500 045 787, a.sitek@zbrza.pl

 

·         03.07.2011

 

STOWARZYSZENIE DOBRYCH INICJATYW „ZBRZA” W CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE

 

W dniu 3 lipca 2011 roku najlepsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzieci zwiedziły wystawy stałe – ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach. Samodzielnie testowały zaawansowane technologie i multimedia, ale też proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. Dzięki eksponatom tworzącym wystawę mogły się dowiedzieć, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni. Miały również okazję do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, do przyjrzenia się, jak powstaje tornado oraz doświadczenia tego, co się dzieje podczas trzęsień ziemi. Doświadczając, poszukiwały odpowiedzi na całkiem trudne pytania: jakie są możliwości ludzkiego organizmu? Czy można wpływać na otaczający świat? Wygodniej leży się na piłkach, czy na gwoździach? Czy potrafisz biec szybciej od nosorożca? Dzieci uczestniczyły także w seansie pt. Dobór naturalny w jednym z najnowocześniejszych w Europie planetariów – Niebo Kopernika. Film przenosił w czasie do XIX-wiecznej Anglii, gdzie spotkali Karola Darwina – przyrodnika i twórcę teorii ewolucji. Wraz z nim, na żaglowcu HMS Beagle, wyruszyli w podróż ku wybrzeżom Ameryki Południowej. Był to rejs, który zaowocował powstaniem wiekopomnego dzieła Darwina – „O powstawaniu gatunków”.  Podczas wyprawy razem z Darwinem odkryli niezwykłe gatunki zwierząt i skamieniałości dawnych organizmów. Poznali siły przyrody – trzęsienia ziemi, głębiny oceanu, procesy geologiczne kształtujące historię Ziemi. Dodatkowe animacje w klarowny sposób wyjaśniły zagadnienia związane z teorią ewolucji, genetyką oraz budową i cyklem życia komórki organicznej.  Dopełnieniem dla wspaniałych, trójwymiarowych obrazów była doskonale dobrana muzyka i dźwięk. Wycieczka, która była nagrodą dla uczniów wyróżnionych w szkole za wyniki w nauce, stanowiła cześć projektu „Poszerzyć horyzonty – droga do sukcesu” realizowanego przez Stowarzyszenie we współpracy ze Szkołą Podstawową w Dębskiej Woli, finansowanego ze środków Funduszu Społecznego Notariatu.